Reportáže z Týdne sociálních služebJmenuji se Martin Trnka a byla mi svěřena důležitá úloha reportéra. Mým úkolem bylo během Týdne sociálních služeb udělat reportáž o našem zařízení. Letos si taky připomínáme 25 let od vzniku oddělení pro mládež a dospělé. Toto oddělení si od začátku říká „Medvědi“.

  1. den reportáží

První den jsem byl v ortoptické cvičebně. Ortoptiska mi popsala ortoptickou cvičebnu. Navštěvuje ji 6 dětí ve věku 3 až 7 let. Děti mají oční vady tupozrakost a šilhavost a cvičí na speciálních přístrojích. Na cvičení byl zrovna Matěj. Matěj chodí cvičit rád, líbí se mu tady. Zrak vyšetřila ortoptistka i mě. Reportáž ve cvičebně byla zajímavá a poučná.

  1. den reportáží

Druhý den jsem zavítal na I. oddělení, na které chodí předškolní děti. Ti si říkají „Kuřátka“. Děti si zrovna hrály v herně. Ptal jsem se jich, jak se mají, co dělají, s čím si rády hrají a jak se jim ve stacionáři líbí. Byl jsem se podívat na logopedii, Matěj a Ondřej se zrovna učili vyslovovat správně písmena. Potom jsem byl na rehabilitaci, kde mi fyzioterapeutka ukázala prostory rehabilitace.

  1. den reportáží

Tento den jsem navštívil paní ředitelku stacionáře. Příjemně mě přivítala ve své kanceláři a zodpověděla moje všetečné otázky o provozu stacionáře.

  1. den reportáží

Čtvrtý den jsem se věnoval kamarádům na „Medvědech“.  Všem se tady líbí, chodí sem rádi. Každý má oblíbenou jinou činnost. Někdo rád maluje, jiný navléká korálky nebo maluje trička, někdo rád dělá svíčky, jiný zase chodí rád cvičit. Robin a Honza pracují v kavárně Vrátka. Práce je baví, dala jim pocit nezávislosti a naučili se spoustu nových věcí.

  1. den reportáží

Poslední den jsem zavítal do dřevodílny. Sem chodí rádi všichni kluci. I já mám práci v dřevodílně nejraději ze všech činností. Zrovna děláme ze dřeva svícny.

Být reportérem byl pro mě velký zážitek.